Máte-li na vaší zahrádce vysazené bylinky, na k tomu určeném speciálním záhonku, možná je již nejvyšší čas k jejich sběru. Anebo vyrážíte pravidelně na vaši oblíbenou procházku, kde trháte bylinky divoce rostoucí. Pokud se zaměříte trochu k astrologii, může se vám podařit sběr bylin, které budou mít mnohonásobně vyšší léčivý účinek díky příznivým kosmickým silám, které na Zemi a také na veškeré rostlinstvo působí.
Kupříkladu řebříček obecný sbíráme vždy během horkých slunečných dní, tak v polovině srpna, který patří znamení Lva, a za období ovocných dnů. Naproti tomu heřmánek pravý je třeba trhat krátce před svatým Janem, a to ve světlých dnech květu. Buďte však opatrní a rychlí, pokud sklízíte heřmánek příliš pozdě a květy heřmánku začnou tvořit semena, nebude to moc povedený sběr, protože pak není heřmánek moc kvalitní a účinný. Také se v dutých hlavičkách květu heřmánku příliš často vyskytují červi. Kopřiva dvoudomá se sklízí při prvním nasazení květu na svatého Jana, když nastanou světelné dny květu. Kopřivu trháme jako celou nadzemní rostlinu. Zrovna tak v toto období, na světelné dny květu okolo svatého Jana se sbírá i kozlík lékařský. Oproti tomu třeba dubová kůra se sbírá v zemité kořenové dny. Tady je třeba vědět, že u dubové kůry se vezme pouze tenká vrstvička kůry, ale žádné lýko. Následně sušte všechny květiny na papíře, na dobře větraných a stinných místech.
Když si potom doma, za teplých podzimních večerů budete vařit lahodný čaj ze svých vlastnoručně nasbíraných bylinek, můžete si k čaji upéci i výborný domácí žitný chléb, který je mimoto i náramně zdravý. Podle výzkumů finských vědců bylo zjištěno, že žitný chléb zabraňuje rakovině v těle, případně může urychlit léčbu rakoviny již vzniklé. Je ale třeba pamatovat na to, že pro pečení žitného domácího chleba musíte použít jiné metody, než u chleba pšeničného. Žito totiž potřebuje k uskladnění pokojovou teplotu až dvacet osm stupňů.