Umělci jsou velmi originální, pestrá a také osobitá skupina lidí. Cokoliv co dělají, musí dělat odlišně než ostatní. Podle toho také vypadají jejich obydlí, která jsou zajímavá většinou už jen svou historií, nebo lokalitou, v níž se nachází. Hledají si buďto staré budovy, ve kterých se otiskl duch dávných časů, nebo naopak, nejvíc moderně a mimozemský vypadající usedlosti, jaké si dokážete představit. Za svou lokalitu si stále více volí venkov a okraje měst, kde mohou čerpat svoji inspiraci. V poslední době se do módy stále více dostává retro a v této vlně se také veze velká řada umělců, kteří mají ten dar vidět i například ve staré smaltové lžičce to největší umění. Starý poctivě vyráběný nábytek i letité bytové doplňky někomu sice můžou přijít nepotřebné, ale v dnešní době, kdy jsme již všechno vynalezli, stejně jen těžko dohoníme kvalitu a duši některých starých věcí. Podle mého názoru bychom si měli vzít za příklad umělců a dát starým vysloužilým věcem příležitost znovu ožít, protože mimo pěkný vzhled to přináší také velkou radost a dobrý pocit.
Kde hledat:
Obchod s nábytkem či bytovými doplňky
Čím větší je zájem, tím větší je nabídka. Proto v současné době obchodů s retro zbožím stále přibývá a to jak internetových, tak i kamenných. Málo který se však zaměřuje pouze na retro většinou je to jen část z jejich nabídky. V obchodech s novými retro věcmi naleznete staré věci v novém provedení, což přidá na jejich životnosti. Aby ovšem dosáhli dřívější kvality, potřebují také pracovat stejně poctivě jako dřív. Proto jsou tyto produkty také velmi často drahé.
Vetešnictví a zastavárny
Pokud chcete nábytek sehnat levněji a v originální podobě, bude nejlepší způsob navštívit nějaké z blízkých vetešnictví. Malou nevýhodou ovšem bývá nepřehlednost a přeplněnost těchto obchodů. To může také vést ke koupi věci, které vůbec nepotřebujete, nebo koupi již poškozené věci, čehož si můžete všimnout až doma.
Co hledat a jak správně kombinovat
S tím co hledat, nelze odpovědět zase tak jednoznačně. Nejlepší způsob je vzít to co Vám nejvíc padne do oka. Důležité je ale nenechat se strhnout nákupním šílenstvím, abyste si pak neudělali malou zastavárnu z domu. Všímejte si drobných doplňků, které rozzáří Váš být a nebojte se i odvážnějších exemplářů. Správný umělec svůj dům vybaví starožitným nádobím, skleničkami z broušeného skla, porcelánovými hrníčky a smaltovým cedníkem a hrnci. Linku si naopak zařídí moderní v kombinaci masivního dřeva a kovových odlesků trouby, ledničky a skříněk. Na podlahu, která za všech okolností zůstane původní, takže prkenná nebo se zdobenými kachličkami, položí malé originální koberečky. Dalšími neotřelými kousky je piano či jiný hudební nástroj, také nesmí chybět posezení na parapetu nebo houpací křeslo. Moderní pohovky jsou ve většině případů nevkusné, proto zvolí starý dobrý gauč. U bíle natřeného pracovního stolku se šupletem s originální úchytkou stojí čtyři odlišně vypadající židle: jedna dřevěná s prošívaným opěradlem a sedátkem, jedna rozkládací zahradní židle a dvě bílé z Ikei. Retro má také rádo extrémní věci, například houpací síť zavěšenou na trámech, staré štafle uprostřed pokoje, rozkládací pruhované lehátko místo křesla v pokoji nebo starých necek místo vany. Chybět nesmí originální retro obrázky kaváren a města, gramofon, či staré rádio. Každý si pod pojmem retro představí trochu něco jiného. Já si představím toto.