Aeárium

Aerárium je název pro skleněnou nádobu, ve které pěstujeme pokojové rostliny. Má spíše dekorativní efekt. Většinou volně visí v prostoru, například uvázané na provázku nebo silonu, ale může být také zavěšeno na speciálním stojanu a postaveno na rovnou plochu. Obohatí náš interiér a ozdobí i místa, kam by se jiné dekorace nevešly. Nádoby mohou mít různé geometrické tvary nebo podobu figurek. Nejčastěji se do aerárií vysazují sukulenty a orchideje. Každá rostlina potřebuje jiný substrát, ale konečná úprava záleží čistě na naší fantazii. Můžeme ji doplnit například ozdobnými kamínky, mechem, mušličkami…. Zálivku je vhodné provádět destilovanou nebo dešťovou vodou, která nenechává na skle skvrny a postačí podle velikosti rostliny několik čajových lžiček 1xtýdně.

a.e.2

Pojďme se blíže podívat na aerárium na orchidej. Pro inspiraci se můžete podívat na naše stránky. Pro tyto rostliny se nejvíce hodí kulatý tvar nádoby, protože brání přílišnému odpařování vody. Nádobu je nejlépe zvolit z čirého skla, protože dobře umožňuje přístup světla ke kořenům. K osazení použijeme speciální substrát na orchideje. Zálivku provádíme nejlépe rozprašovačem a jednou za cca 14 dní je potřeba nalít do nádoby větší množství vody, aby se rostlina více napila. Nenecháváme orchidej dlouho ve vodě, postačí cca 30 minut, poté přebytečnou vodu vylijeme. Podle potřeby můžeme orchidej v aeráriu i přihnojovat.

a.e.3

Orchideje mají vesměs rádi světlá místa, ale ne na přímém slunci. Ideální teplota okolního vzduchu je kolem 20 stupňů. Po odkvětu by se orchidejím neměl stříhat celý stonek, ale měla by se nechat jedna třetina, aby opět mohl vyrůst nový stonek. Neměly by se stříhat ani výhony, které vylézají na povrch, protože pomocí nich si rostlina obstarává dostatek živin. Hnojit můžeme tekutým hnojivem nebo tyčinkami, které zapíchneme do substrátu a ty uvolňují živiny postupně.