Kolik jenom médií nás v uplynulých letech masírovalo zprávami o tom, že jenom blázen může odmítat hypotéku či jinou půjčku. Kolikrát jsme jenom slyšeli, že zrovna nyní je právě ta příhodná doba pro to, abychom se tímto způsobem zadlužili a pořídili si dejme tomu vlastní střechu nad hlavou, jež nám dá jistotu do budoucna. Díky níž budeme bydlet ve svém a ušetříme třeba na nájmech a jiných platbách.
Jenže pak přišla skutečná realita, a jakmile došlo na pověstné lámání chleba, bylo a je najednou často všechno úplně jinak. Jistě, mnozí z našich řad skutečně ony slibované relativně levné peníze k dispozici dostali, ale bylo rovněž hodně těch, kteří při podobných pokusech neuspěli a nebodují, kteří si o nějaké té půjčce mohli a mohou nechat akorát tak zdát. Třeba proto že měli či mají navzdory údajnému českému ekonomickému zázraku posledních let příliš nízké příjmy nebo dokonce pobírali a pobírají vyslovenou almužnu, třeba proto, že tito už měli i jiné půjčky nebo tu a tam nějaký ten předchozí vroubek spočívající v ne právě ideálním a zodpovědném splácení dřívějších dluhů.
Takoví si mohli a dodnes mohou na nějaké půjčky vesměs nechat zajít chuť. Těm už tradiční kamenná banka prostě nepůjčila a nepůjčí.
Ovšem naštěstí žijeme v době, kdy už jeden není bezmezně závislý toliko na libovůli podobné banky. Dnes se lidem, potřebujícím naléhavě peníze, nabízejí i jiné zdroje, z nichž lze podobnou pomoc čerpat. A to nejednou i daleko výhodněji a současně i za ne až tak přísných podmínek.
Jsou tu totiž i nebankovní finanční instituce, nabízející americké nebankovní hypotéky . Ty lze získat vcelku jednoduše a bezproblémově, bez jakýchkoliv trapných cirátů a kontrol, bez nahlížení do registrů dlužníků. Stačí, pokud vlastníte nějakou příhodnou nemovitost, jíž se za zmíněnou hypotéku můžete a chcete zaručit, a rázem máte vystaráno, jste tak říkajíc za vodou. Protože tuto hypotéku lze získat rychle a bezproblémově a tato půjčka také odpovídá dlužníkovým představám a možnostem, takže se ani jejího splácení netřeba příliš obávat.
Netřeba se v případě americké hypotéky obávat toho, co zpíval František Ringo Čech ve filmu Jak svět přichází o básníky: „V Americe je blaze, bohužel ale poněkud draze…“